1ο Μαθητικό Περιβαλλοντικό Συνέδριο “Κωνσταντινούπολη – Θεσσαλονίκη, μια Εκπαιδευτική Συνύπαρξη – Πολίτες της Πόλης, Έλληνες της Οικουμένης”

Γράφτηκε από τον/την Administrator. Posted in Ανακοινώσεις από Καθηγητές

Στις 6 Απριλίου 2024  διοργανώθηκε το 1ο Μαθητικό Περιβαλλοντικό Συνέδριο στην Κωνσταντινούπολη σε συνεργασία της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π.Ε. και Δ.Ε. Κεντρικής Μακεδονίας, το Πατριαρχικό Ίδρυμα Πατερικών Μελετών, τη Δ.Δ.Ε. Ανατολικής Θεσσαλονίκης, τη Δ.Δ.Ε. Πέλλας και το Ζωγράφειο Λύκειο Κωνσταντινούπολης υπό την Αιγίδα του Οικουμενικού Πατριάρχου, κ.κ. Βαρθολομαίου.

Η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση των υπεύθυνων καθηγητριών Αθανασιάδου Ολυμπίας ΠΕ01 και Τσιάγκα Μαργαρίτας ΠΕ02 και τη συμμετοχή 9 μαθητών και μαθητριών συμμετείχε με την παρουσίαση της αφίσας του περιβαλλοντικού προγράμματος που εκπονείται κατά τη φετινή σχολική χρονιά με τίτλο « Κερκίνη: Η λίμνη που γίνεται ροζ».

Κατά την τετραήμερη παραμονή στην Κωνσταντινούπολη μαθητές και καθηγητές επισκέφθηκαν χώρους ιστορικού και θρησκευτικού ενδιαφέροντος όπως την Αγία Σοφία, την Παναγία των Βλαχερνών, τη Ζωοδόχο Πηγή, το Οικουμενικό Πατριαρχείο στο Φανάρι, όπου είχαν την ευκαιρία να παραστούν στους Γ΄ Χαιρετισμούς και στη Λειτουργία της Σταυροπροσκυνήσεως, τoν Καθεδρικό Ναό των Εισοδίων της Θεοτόκου, τον Ιππόδρομο, το ανάκτορο του Ντολμά Μπαχτσέ, τον Πύργο του Γαλατά, την κλειστή αγορά, την αιγυπτιακή αγορά. Επίσης οι μαθητές απόλαυσαν τις ομορφιές της Πόλης κάνοντας απογευματινή κρουαζιέρα στον Βόσπορο και θαύμασαν τα ελληνικά αρχοντικά στη συνοικία του Πέραν.