ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΠΑΡΚΟ ΛΙΜΝΗΣ ΚΕΡΚΙΝΗΣ

Γράφτηκε από τον/την Administrator. Posted in Ανακοινώσεις από Καθηγητές

Την Πέμπτη 11 Απριλίου 2024 η περιβαλλοντική ομάδα «Κλικ προστάτευσε το!» και οι μαθητές του τμήματος Α1 (συνολικά 38 μαθητές) είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν το Εθνικό Πάρκο της Λίμνης Κερκίνης.

Αναχωρήσαμε στις 8:00 και απολαύσαμε το ανοιξιάτικο τοπίο με πρώτο προορισμό το λιμανάκι της Κερκίνης.  Εκεί μας υποδέχθηκαν οι υπεύθυνοι ενημέρωσης του Φορέα Διαχείρισης της Λίμνης Κερκίνης οι οποίοι μας ενημέρωσαν για τη βιοποικιλότητα στη λίμνη, τη δράση του Φορέα για την προστασία του Υγροτόπου και τη σπουδαιότητα του Εθνικού Πάρκου. Μας δόθηκε η δυνατότητα να παρατηρήσουμε με το τηλεσκόπιο πουλιά, όπως σκουφοβουτηχτάρια, ερωδιούς, πελεκάνους, κορμοράνους, πελαργούς κ.α. και να φωτογραφήσουμε το τοπίο.

Στη συνέχεια, οδηγηθήκαμε από τον ιδιοκτήτη της οικοτουριστικής επιχείρησης «Οικοπεριηγητής» σε μονάδα εκτροφής βουβαλιών στο λιμανάκι της Λιβαδιάς. Εκεί προσεγγίσαμε βουβάλια και διακρίναμε τη συμπεριφορά και τις συνθήκες εκτροφής, ενημερωθήκαμε από τον ιδιοκτήτη της μονάδας για τις ιδιαιτερότητες της εκτροφής βουβαλιών, τον πληθυσμό τους στην περιοχή, τις ανάγκες των ζώων, τα προϊόντα από βουβάλι και την διατροφική τους αξία. Στην αίθουσα ενημέρωσης του «Οικοπεριηγητή» κατανοήσαμε την ιδιαίτερη γεωγραφική θέση της περιοχής, πώς σχηματίστηκε η λίμνη και το σημαντικό ρόλο του Υγροτόπου για την περιοχή, τους κινδύνους που τον απειλούν, προτεινόμενα διαχειριστικά μέτρα και συνειδητοποιήσαμε τη δική μας ευθύνη για την προστασία του.

Κατά την πορεία μας προς το Λιθότοπο και το φράγμα της Κερκίνης μας δόθηκε η ευκαιρία να διακρίνουμε από το λεωφορείο πλήθος διαφορετικών πουλιών από κοντινή απόσταση. Στο Λιθότοπο επισκεφτήκαμε το Κέντρο Προώθησης Οικοτουρισμού, όπου παρακολουθήσαμε σύντομο ντοκιμαντέρ για τις δυνατότητες που προσφέρει η περιοχή στον επισκέπτη, την επαφή με το μοναδικό οικοσύστημα, την ποικιλία δραστηριοτήτων, τα προϊόντα και τον πολιτισμό της. Είδαμε, επίσης, στις τρεις αίθουσες του ταριχευμένα πουλιά, έντομα και φυτά του Εθνικού Πάρκου και πήραμε χρήσιμες πληροφορίες γι’ αυτά. Στο μικρό ζωολογικό κήπο γειτονικού καφέ είδαμε ελάφια, πόνι και άλλα άγρια ζώα και απολαύσαμε τη θέα στη λίμνη και το φράγμα. Επιστέψαμε στις Σέρρες στις 15:00.

Ήταν ένα υπέροχο ταξίδι στον κόσμο της φύσης, η οποία ιδιαίτερα την άνοιξη μας προσκαλεί να την χαρούμε αλλά και μας θυμίζει πόσο σημαντική είναι η προστασία της.