2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο Τοπικής Ιστορίας «Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου»

Γράφτηκε από τον/την Administrator. Posted in Ανακοινώσεις από Καθηγητές

Το 3ο Γυμνάσιο Σερρών συμμετείχε την Παρασκευή 19 Απριλίου 2024 στο 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνεδρίου Τοπικής Ιστορίας με θεματικό άξονα: «Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου», το οποίο διοργανώθηκε από το Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών. Το δίκτυο 394 σχολείων από όλη την Ελλάδα συντονίστηκε με την επίβλεψη του Πειραματικού Λυκείου Πανεπιστημίου Πατρών.

Μετά από χαιρετισμό που απηύθυνε στους σύνεδρους η διευθύντριά του σχολείου μας κ. Αραπάκη Χρυσάνθη, παρουσιάστηκαν διαδικτυακά δύο εργασίες που εκπονήθηκαν στο πλαίσιο εκπαιδευτικών ομίλων και πολιτιστικών προγραμμάτων που εκπονούνται φέτος από μαθητές μας. Η πρώτη εργασία με τίτλο «Ακολουθώντας την παράδοση»  και συντονίστριες καθηγήτριες τις Ταΐρη Μαρία Μαθηματικό Ειδικής Αγωγής, Καφταντζή Ελένη Φυσικό και Τσιάγκα Μαργαρίτα Φιλόλογο αφορούσε στον λαογραφικό πλούτο και τα έθιμα του Νομού Σερρών. Η δεύτερη εργασία με τίτλο «Μακεδονία ξακουστή» και συντονίστριες καθηγήτριες τις Αθανασιάδου Ολυμπία Θεολόγο και Τσιάγκα Μαργαρίτα Φιλόλογο παρουσίασε τον Μακεδονικό Αγώνα στην περιοχή των Σερρών και τους Σερραίους Μακεδονομάχους. Μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας παρουσίασαν τις εργασίες τους με το πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό σε συμμαθητές τους από όλη την Ελλάδα. Την τεχνική επιμέλεια είχε ο καθηγητής Πληροφορικής κ. Μοσχολιός Σταύρος ενώ την επιμέλεια του χορευτικού που παρουσιάστηκε ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής κ. Καλλιπόσης Στέργιος.