ΓΟΝΕΙΣ - ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Πρόσκληση σε επιμορφωτική εκδήλωση

Στο πλαίσιο υλοποίησης της Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της σχολικής μονάδας και εκπόνησης του Σχεδίου Δράσης του σχολείου μας στονΆξονα «Σχέσεις σχολείου-Οικογένειας» θα πραγματοποιηθεί  επιμορφωτική εκδήλωση που απευθύνεται  προς τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/-τριών και τους καθηγητές/-τριες του σχολείου μας.

Το θέμα για το οποίο οι γονείς επιθυμούν να ενημερωθούν, όπως προέκυψε μετά από τη διερεύνηση των επιμορφωτικών  αναγκών τους μέσω έρευνας που διεξήχθη, αφορά τις σχέσεις τους με τα παιδιά τους κατά την εφηβεία και στοχεύει την ενημέρωση, καθοδήγηση και ενδυνάμωση του γονεϊκού τους ρόλου. Συγκεκριμένα, προκρίνεται το εξής θέμα:

«Ο ρόλος των γονέων κατά την εφηβεία των παιδιών τους: Αυτοεκτίμηση και όρια».

Η εκδήλωση ορίζεται να πραγματοποιηθεί διαδικτυακά, τη Δευτέρα, 15 Απριλίου 2024 και ώρα 6:00 μ.μ. με εισηγήτρια την κ. Δεμιρτζή Καλλισθένη, Ψυχολόγο και Στέλεχος του Κέντρου Πρόληψης Εξαρτήσεων Π.Ε. Σερρών «ΟΑΣΙΣ».

Ο σύνδεσμος για την είσοδο στην πλατφόρμα webexείναι:

Η επιμορφωτική συνάντηση έχει ως ιδιαίτερο στόχο την κατανόηση της ψυχοσύνθεσης, των αναγκών και της συμπεριφοράς των εφήβων καθώς και την αναζήτηση τρόπων βελτίωσης της επικοινωνίας γονέων - εφήβων.

Υπεύθυνες για τη διοργάνωση της επιμορφωτικής εκδήλωσης είναι οι υπεύθυνες της Ομάδας Δράσης που δραστηριοποιούνται στον άξονα της ενδυνάμωσης των σχέσεων σχολείου-οικογένειας, κκ. Ζαφειροπούλου Σοφία και Καφταντζή Ελένη.